Jak nadać przesyłkę? Jak zapakować przesyłkę? Co to jest dokument transportowy? Dlaczego warto wybrać Smart Kurier? Informacje na temat rynku usług przewozowych oraz wiele innych porad znajdziesz na Smart Kurier
Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez usług kurierskich. Są wygodne, dość tanie, a przy tym – wyśle się nimi niemal wszystko. „Niemal” przy tym jest słowem kluczowym, gdyż, według prawa krajowego i wewnętrznych regulaminów, są pewne towary, które są wyłączone z transportu. Jakie? O tym przekonasz się poniżej! Zachęcamy do lektury.
Są przedmioty, jakich nie przewiezie żadna firma. Kurierem nie należy wysyłać np. żywności. Naturalnie – przewoźnik nie sprawdzi, co znajduje się we wnętrzu każdej paczki i jeśli ktoś zdecyduje się na to, aby w ten sposób przesłać komuś na przykład produkty spożywcze – wówczas robi to na własną odpowiedzialność. Paczka zostanie dostarczona na miejsce, ale w razie wystąpienia nieprawidłowości reklamacja nie zostanie uwzględniona.
Żywność jednak, w porównaniu z innymi zakazanymi przedmiotami, jest zdecydowanie „najniewinniejsza”. Wśród wyłączonych z przewozu towarów wylicza się przede wszystkim ładunki ADR. To wszelkie substancje niebezpieczne, przewożone na podstawie odrębnych przepisów i wymagające zezwolenia. Zalicza się do nich m.in. materiały łatwopalne, żrące oraz wybuchowe. Ponadto kurierzy nie przewożą też np.:
Co w przypadku, gdy ktoś podejmie próbę wysyłki takich towarów? Jeśli kurier przy nadaniu zorientuje się, że wewnątrz opakowania znajdują się produkty wyłączone z przewozu, może odmówić odebrania przesyłki od nadawcy. Gdy jednak to przeoczy – paczka wciąż może wrócić do nadawcy, gdyż przechodzi jeszcze ona przez kolejne sortownie, gdzie zazwyczaj łatwiej można dostrzec, że zawartość pudełka jest niezgodna z regulaminem przewoźnika. Nawet jeśli więc wysłany towar jest tuż na przedostatnim etapie – może zostać zawrócony.
Powyższe przykłady nie wyczerpują tego katalogu. Pełen wykaz znajdzie się m.in. w polskim i unijnym prawie. Warto pamiętać, że wybrane firmy mają własną politykę i regulaminy, na podstawie których określają, co podlega transportowi. Poniżej znajdziesz towary, jakich poszczególni przewoźnicy działający na polskim rynku nie przewożą.
InPost zdobył serca swoich klientów wszechobecnymi paczkomatami. Dzięki nim każdy może nadać albo odebrać swoją przesyłkę o dowolnej porze dnia lub nocy, o ile zrobi to w ciągu 48 godzin od jej umieszczenia w skrytce. Ponadto firma świadczy również typowe dla kurierów usługi door-to-door. I jak każdy przewoźnik ma katalog produktów, jakich nie transportuje, a wśród nich m.in.:
FedEX to amerykański gigant transportowy, operujący również w Polsce. Choć może nie tak popularny, jak DHL czy DPD, to jego usługi należą do najlepszych dostępnych na rynku. Są jednak pewne artykuły, których dla nich nie przewiezie. Są to np.:
DPD od 1991 roku buduje swoją pozycję w Polsce, ciesząc się zaufaniem licznych klientów. Szacuje się, że codziennie dostarcza ona nawet 7,5 miliona paczek! DPD natomiast na pewno nie przewiezie:
General Logistics Systems (GLS) to jedna z największych europejskich firm, działająca również w Polsce od prawie dwóch dekad. Przewozi wiele różnych towarów, z wyjątkiem np.:
Niemiecki gigant przewozowy, działający już od lat na światowym oraz polskim rynku ma podobne zasady jak wielu powyższych przewoźników. DHL wyłączył z przewozu m.in.:
UPS to kolejna duża amerykańska firma przewozowa, działająca na naszym rynku. Wśród przedmiotów, które są wyłączone z przewozu, wylicza np.:
Na podstawie powyższego zestawienia widać, że wiele firm prowadzi podobną politykę w zakresie wyłączenia określonych towarów z przewozu. Żaden przewoźnik na pewno nie przetransportuje przedmiotów wyłączonych z wysyłki prawem, a wielu dodatkowo stawia własne ograniczenia. Same zapisy regulaminu mogą się też zmieniać, więc przed zleceniem nadania warto zajrzeć na stronę, gdzie wypisane są towary, których dana firma nie przewiezie. Zawsze warto też skontaktować się z nią osobiście, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.